İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Ülseratif kolit bitkisel tedavi
6 Temmuz 2017
admin

Ülseratif kolit bitkisel tedavi

Ülseratif kolit bitkisel tedavisi için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu süpürge otu tohumunu ve limon melisa kürünü tavsiye etmektedir. Bu kürleri kabızlık...

Ülseratif kolit bitkisel tedavisi için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu süpürge otu tohumunu ve limon melisa kürünü tavsiye etmektedir.

Bu kürleri kabızlık sorunu yaşayanlar da uygulamalıdırlar. Yemeklerden önce pirinç katılmadan yapılmış zeytinyağlı pırasa yemeği yenilirse bağırsakların yumuşaması için gerekli lif alınmış olur. Eğer kabızlık 3 günden daha fazla sürmüş ise doktor tedavisine gerek duyulur.

Süpürge otu kürü:

Günde 2 veya 3 defa yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı miktarı süpürge otunu havanda ezip bir bardak suyla yutunuz.

Limon melisa kürü:

Bir tutam limon melisa bitkisini kaynamakta olan bir bardak suya atıp 5-6 dakika kısık ateşte demleyiniz ve günde iki kere uygulayınız.

Ülseratif kolit hastaları nasıl beslenmeli

Ülseratif kolit rahatsızlığının kötü etkilerini en aza indirmek için doğru beslenme, doğru egzersiz ve bağımlılık yapan kötü alışkanlıkları (sigara, alkol, nargile vs.) terk etmek gerekir.

Hastalar ana öğünlerde doymayacak kadar yemelidirler. Kişi sofradan doymadan kalkarsa aç kalacağını zanneder, halbuki sofradan kalktıktan 15-20 dakika sonra kendini doymuş hissedecektir.

Ana öğünde fazla yenmediği için aralarda ara öğün yapmak gerekecektir. Bu şekilde azar azar yemek sindirim sistemine daha az yük getirecektir.

Kolitte yenmemesi gerekenler

Yağlı yiyecekler bağırsakların daha çok çalışmasına ve ülseratif kolit hastalarında kramplara neden olurlar. Bu nedenle yemeklerde yağı azaltmak, yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

İnsanlar hazır gıdalarla birlikte bilmeden yağ da tüketmiş oluyorlar. Bu nedenle hazır tatlılar, kremalı yiyecekler ve bisküvilerden de bir miktar uzak durulmalıdır.

Yağlar kadar şeker ihtiva eden gıdalar da ülseratif kolit hastalarının düşmanıdır. Bunlar da hazır gıdalar da bolca bulunur. Konstantre meyve suları ve pastalardan da uzak durunuz.

Süt ve süt ürünleri de yasaklı listesinde yer alır. Yasak listesinde kızartmalar, fındık fıstık gibi yağlı kuruyemişler, katkılı gıdalar, yapay olarak tatlandırılmış gıdalar da yer alır.

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©

ilaç rehberi