İştahı kesen bitkiler

iştah kesen bitkiler
Paylaş
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu dereotunun açlığı önlemede ve iştahı kesmede etkili bitkilerden olduğunu söyledi. Sofraya oturmadan önce bir tutam dereotu tüketmek gerekir. Dereotu çok iyi bir iştah kesicidir.

Acıktırmayı geciktiren yiyecekler

Protein içeren yiyecekler tok tutar ve acıkmayı geciktirir. Bu nedenle yağsız et, süt, yumurta ve yoğurt gibi yiyecekler diyet listelerinin gözdesidir.

Dereotunun iştah kesici özelliği vardır. Dereotu kadar olmasa da diğer yeşil yapraklı sebzeler gün içinde bol miktarlarda tüketilirse öğünlerde çok fazla yemek yemenin önüne geçilmiş olur.

Öğün aralarında patlak veren açlık duygusu veya şeker ihtiyacı diyet yapanları en çok zorlayan konudur. Açlığı kesmek için bisküvi, çikolata gibi yoğun şeker içeren market ürünleri yerine kayısı ve hurma gibi lifli ve organik şeker içeren kuru meyveler yenilebilir.

Ara öğünlerde kuruyemiş tüketilecekse bunun miktarı önceden belli olmalıdır. (Örneğin iki adet ceviz veya 7 adet badem) Aksi halde ara öğünde açlığı kesecek kadar kuruyemiş yemek, bir ana öğünde alınacak kalori miktarından daha fazlasını almaya neden olabilir. Kuruyemişlerden ceviz ve badem açlığı en iyi kesenlerdendir.

Açlığın verdiği mide kazıntısı ile gastrit ağrısı birbirine benzerdir. Kilo vermek isterken midede yara oluşması içten bile değildir. Bu nedenle diyet yaparken midede kazıntı veya ağrı hissedilirse yarım fincan süt içilmelidir. Süt hem açlığı keser hem de gastrit ağrısını keser.

Bu yazı 3005 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Güzin dedi ki:

    10 yasindaki oğlumda gecmeyen bir gicik var bogazda. Durmadan bogazini temizleme gereği duyuyor. Bir süre sonra etrafindakiler rahatsız olmaya başlıyor. Doktorlara götürdük ancak herhangi bir rahatsızlığı yok. Cigerler temiz. Her turlu bitkisel tedaviyi denexim diyebilirim. Adaçayı ile gargara ,ihlamur tarçın karanfil cayi,keçiboynuzu pekmezi bal zencefil zerdeçal vs.

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM