Aft bitkisel tedavi

aft ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Ağızda aft çıkması, bağışıklık sistemi zayıflığından veya B12 eksikliğinden kaynaklanabilir. Ağzında sık sık aft çıkan kişiler bağışıklık sistemini güçlendirmelidir. Kronik aft sorunları için bir çay kaşığı limon suyu ağza alınmalıdır. Bu biraz yaksa da aft için faydalıdır. Akşamları da yoğurt otu ile gargara yapılır.

Aft bitkisel tedavi için Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu yoğurt otu kürünü önermektedir.

Aft için yoğurt otu kürü:

Bir su bardağı su kaynayınca bir tatlı kaşığı yoğurt otu ekleyip 6 dakika kaynatılır. Ilık şekilde sabahları kahvaltıdan sonra 2 kere bu su ile gargara yapılır. Aynı kür akşam da hazırlanıp yatmadan önce gargara yapılır.

Bir hafta boyunca her gün bu kür uygulanır. Bir haftadan sonra 3-4 günde bir uygulamaya devam edilir. Aft için kantaron yağı da kullanılır.

Aft için kantaron yağı uygulaması:

Yoğurt otu suyu ile gargara yapıldıktan 15 dakika sonra bir çay kaşığı miktarı kantaron yağı ağza alınır ve aft üzerinde 2 dakika bekletilir. Daha sonra tükürülür.

Aft stres, B12 eksikliği, temiz yıkanmamış bardakların kullanılması nedenleri ile at oluşabilir. Bazı aft çeşitleri virüs kaynaklıdır ve bulaşıcıdır.

Afta propolis de iyi gelir. Suda çözünmüş propolisler vardır. Bunlar ağza damlatılır.Bir çay kaşığının dörtte biri kadar propolis ağza damlatılır ve aft olan yerde bekletilir. Propolis tedavisiyle aft 3-4 günde geçer. Tedavi edilmeyen aftlar azami 10 günde geçer.

Aft neden çıkar

Aft ağız içinde meydana gelen bir ülser türüdür. Ağız içindeki mukoza tabakasında yara şeklinde bir oluşumdur.

  • Aftın sık görülen bir nedeni konuşurken veya yemek yerken yanağın ısırılmasıdır.
  • Bazen yanağa gelen bir darbe ve bunun sonucunda da dişin yanağı kesmesi sonucu da aft oluşabilir.
  • Bazı gıdalar örneğin bazı baharat çeşitleri veya çikolataya duyulan alerji de aft sebebidir.
  • Bunlara ilave olarak hormonal dalgalanmalar, ağız içi hijyenine riayet edilmemesi, stres, ilaçların yan etkileri, vitamin eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması da afta neden olabilir.
Bu yazı 2074 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM