Diş eti çekilmesi ve diş beyazlaması için kürler

diş eti iltihabı ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu diş eti iltihabı için yaban kekiği kürünü tavsiye etmektedir. Bulunabilirse zahter bitkisi de kullanılabilir.

Kaynayan 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı dağ kekiği eklenip 3 dakika kaynatılır. Ilıdıktan sonra yumuşak bir diş fırçası ile diş ve diş etleri günde 3 defa fırçalanır. Her seferinde taze hazırlanmalıdır.

Diş beyazlatıcı kür

2-3 adet çilek çatal yardımıyla lapa haline getirilir. Çilek lapası dişler üzerinde bir süre bekletilir. Bu uygulama yılda 2 ay boyunca her gün yapılır.

Diş eti çekilmesine karşı neler yapılmalı ?

Diş atrofisi olarak adlandırılan diş eti çekilmesi sık rastlanılan bir diş eti rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın oluşumunda bir çok neden olmakla beraber en önemli etken bakterilerin diş etinde meydana getirdiği iltihaplar en sık görülenidir.

Diş eti çekilmesi zamanla diş kaybına yol açar. Üstelik yayılımcı etkisi vardır. İltihap bulunduğu yerden çevresine dağılır ve sağlan diş etleri de bir süre sonra iltihaplanır.

Ağız hijyenine gerektiği şekilde dikkat edilmemesi ve çarpık diş yapısı diş eti iltihaplarını kolaylaştırmaktadır.

Ağızdaki tükürük anti bakteriyeldir ve diş etinde iltihap oluşmasını önler. Çarpık diş yapısı nedeniyle ağzı açık uyumak, ağızdan içeri giren havanın diş etini kurutmasına ve diş etlerinin mikroplara karşı savunmasız kalmasına yol açmaktadır.

Çarpık diş yapısı ayrıca diş fırçalamanın etkisini de azaltacaktır. Çünkü fırçanın telleri düzgün dizilmemiş dişlerin arasına girmekte zorlanır.

Ağızdaki mikroplar sadece dişleri çürütmez, diş etlerini de iltihaplandırır. Bu iltihaplar nedeniyle diş eti küçülür ve zamanla diş ile diş eti arasında plak tabakası oluşarak diş eti çekilmesi hızlanır.

Bunlara meydan vermemek için diş yapısını düzelttirmeli ve diş fırçalamaya daha fazla özen gösterilmelidir.

Gün içinde antibiyotik etkili gargara yapmak diş eti çekilmesini yavaşlatır. Bununla birlikte mikroplar diş etlerine en fazla geceleri zarar verirler. Bu yüzden geceleri ağız içinin kurumaması için çarpık dişlere diş teli tedavisi uygulanmalıdır.

Bu yazı 1324 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM