Tiroidde nodülün bitkisel tedavisi için öneriler

ibrahim saraçoğlu kürleri
Paylaş
 

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu Diyanet TV’deki programında tiroidde nodül olan bir hastaya önerilerde bulundu:

Tiroidde nodül bitkisel tedavi için dere otu kullanılır. Fakat nodül kötü huylu ise bitkisel tedavi işe yaramaz. Bu nedenle kötü huylu tiroid nodülleri için bitkisel kür uygulamaya gerek yoktur.

Radyasyondan en fazla etkilenen organ tiroiddir. Cep telefonlarından gelen sinyaller polarizasyona yol açtıkları için zarar vermektedir.

Tiroidle ilgili hastalığı olanların cep telefonu başta olmak üzere radyasyon yayan cihazlardan uzak durmaları gerekmektedir.

Tiroid nodülü nedenleri ve belirtileri

Tiroid bezinde meydana gelen yumrulara tiroid bezi denilmektedir. Tiroid hücrelerinin kontrolsüz olarak gereğinden fazla çoğalmaları ve büyümesiyle oluşmaktadırlar. Yaşlı nodüller zamanla kireçlenerek içi sıvı dolu kistlere dönüşme eğilimindedirler.

Tiroid bezi içerisinde nodül varsa bu nodüler guatr şeklinde isimlendirilir.

Tiroid nodülü neden oluşur ?

Bunun başlıca sebebi yeterli iyot alınmamasıdır. Bazı sebze ve meyveler de doğal guatrojen özellik taşır. Bunlar vücuda iyot alınmasını engelleyici özellik taşır. Turbun ve lahananın her türlüsü bu gruptandır. (Karnabahar, şalgam, brüksel lahanası vs)

Genetik faktörler de bu rahatsızlığın oluşumunda bir miktar etkilidir.

Tiroid nodülü belirtileri

Dışarıdan görülmemesi ve ağrı yapmaması bu hastalığın teşhisini zorlaştırır. Çoğu tiroid nodülü iyi huylu olmakla birlikte yüzde beşinde kanser hücresi bulunur. Ayrıca nodüller tedavi edilmezse aşırı derecede hormon üretimine sebep olup zehirli guatr hastalığını tetikleyebilir.

Hastalık ileri düzeye ilerlemedikçe ciddi bir belirti vermediğinden ailesinde tiroid hastalıkları olanlar veya, kalp çarpıntısı, ellerde titreme, sinirlilik, kilo kaybı gibi şikayeti olan kişilerin hastalığın varlığını saptamak için tetkik yaptırması yararlı olacaktır.

İLGİLİ YAZILAR:

Tiroid hastalarının tüketmemesi gereken besinler

Tiroid bezinin az çalışması bitkisel tedavi

Tiroidde nodülün bitkisel tedavisi için öneriler

Tiroid kürü

Bu yazı 2214 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ali Duran dedi ki:

    benim 2 yıl önce troidlerim alındı aç karnına hergün ilaç kullanıyırum ibrahim hocamın saydığı yiyecekleri yememem mi gerekli teşekkür ederim

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM