Adaçayı faydaları ve zararları

ibrahim saraçoğlu kürleri
Paylaş
 

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu adaçayı faydaları ve zararları konusunda bilgiler verdi. Ağız kokusunu gideren ve diş eti iltihaplarının bitkisel tedavisinde kullanılan adaçayı antibakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle kronik faranjit, bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklarını geçirmekte kullanılmaktadır.

Adaçayının diğer faydaları ise aşırı terlemeyi önlemesi, sinirsel kaynaklı baş ağrısını geçirmesi ve ishale iyi gelmesidir.

Adaçayının diğer faydaları:

 • Zararlı toksinleri atmaya yardımcı olur
 • Ateş düşürücü özelliği vardır
 • Hafızayı güçlendirir
 • Kan şekerini düşürür

Avrupalılar için adaçayı kutsal ve önemli bir bitkidir. Rivayete göre putperest Romalılar İsa (as) ı dünyaya getiren hazreti Meryem’i ararken Hz. Meryem çareyi adaçayı tarlasına saklanmakta bulur ve canını kurtarır. Bu nedenle Hristiyanlar adaçayına kutsallık atfederler.

Antik çağda adaçayı sebze-meyve bahçelerinin etrafına dikilirdi. Çünkü adaçayına böcekler gelmez, mantar da oluşmaz. Adaçayının bu özelliği sayesinde antik çağ insanları sebze ve meyvelerini böcek ve mantarlardan korumuşlar.

Adaçayı doğal bir antibiyotik ve doğal bir antiviraldir. Yani virüslere karşı etkilidir. Bilindiği üzere çoğu tıbbi ilaç virüslere etki edememektedir.

Adaçayının zararları

Adaçayının içerisinde tujon denilen bir madde bulunmaktadır. Tujon maddesi saf olarak alınırsa kansere sebep olmaktadır. Adaçayının içindeki tujon maddesi “bağlı” olarak bulunduğu için ölülü olarak alındığı zaman adaçayı kanseri tetiklemez.

Aslında bütün bitkilerin içerisinde mutlaka kanseri tetikleme etkisi olan en az bir madde bulunur. Örneğin antioksidan özelliği olan betakaroten maddesini havuç içerisinden alıp kişiye saf olarak verirseniz akciğer kanseri tetiklenir. Havuç içerisindeki betakarotenin diğer yüzlerce kimyasallarla birlikte bir vazifesi vardır ve havuç içinden ayırmadan tüketilirse bir zararı yoktur.

Adaçayı kürü nasıl yapılır

Bir bardak su kaynatılır ve kaynadıktan sonra bir tatlı kaşığı adaçayı eklenip kısık ateşte 10 dakika kaynatılır. Süzülerek içilir. Boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, diş eti iltihabı ve ağız kokusu için günde 2-3 defa gargarası yapılır.

Ağız kokusu için adaçayı kürü uygulaması günde bir çay bardağı ada çayı içilmesi ve 2-3 kez de gargara yapılması şeklindedir. Bir ay boyunca uygulanmalıdır. Hazırlanan adaçayı gargarası 2 gün içinde tüketilmelidir.

Bu yazı 1665 kere okundu.
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Karaca dedi ki:

  Kadinlik yumurtagi yani estrogen belki çoğaltan bilen bir bitki var mı?
  Saygilarimla Karaca

 2. Aslı dedi ki:

  Marhaba
  Benim kan tahlilimda HPV pozitif çikdi parça aldilar cin1 çikdi hangi kurinizi uygulayabilirim
  Sayğilatimla

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR