Soya fasulyesinin faydaları

soya sütü nasıl yapılır
Paylaş
 

Bazı kişilerin vücutları kazein maddesini tanımadıkları için süt alerjisi olur. Süt intoleransı ise daha farklı bir şeydir. Sütün içinde laktoz denilen şeker türü vardır. Laktoz glikoz ve galaktoz şekerlerinden meydana gelir. Vücut bu iki şekeri ayıramazsa buna laktoz intoleransı denir.

Araştırmalarda Çin ve Hindistanda meme kanseri görülme oranının Amerika’dakine göre çok düşük olduğu tespit edilmektedir. Bunun sebeplerinden birinin Çin ve Hindistan’da yoğun bir şekilde soya fasulyesi tüketilmesi olduğu sanılmaktadır.

Soya fasulyesinde bulunan genisitin ve diyadezin maddelerinin meme kanserine engel olduğu düşünülmektedir. Soya fasulyesinden gerekli faydayı alabilmek için onu etkin maddelerinden ayırmadan tüketmek gerekir.

Meme kanseri ve prostat kanseri için soya fasulyesi kürü hazırlanışı

Kür için 300 gram soya fasulyesi, kaynatmak için küçük boy çelik tencere, süzebilmek için temiz bez, karıştırmak için rondo, tahta kaşık ve yarım litrelik boş şişe gerekir.

Akşamdan soya fasulyeleri su ile ıslatılır. Ertesi gün soya fasulyeleri yarım litre suda 1 saat haşlanır. Rengi kırmızıya dönmelidir. (Dönmemişse soya fasulyesi GDO’lu veya hibrit tohumdan üretilmiştir, işe yaramaz) Haşlanan soya fasulyeleri rondoya konur ve içine haşlama suyundan 3 fincan eklenerek rondodan geçirilir.

Elde edilen sıvı bezle süzülür ve tencereye konarak yarım saat boyunca kısık ateşte tahta kaşıkla karıştırılır. Elde edilen sıvı cam şişede ağzı kapalı şekilde buzdolabında saklanır.
Süzdükten sonra kalan katı posayı da soya köftesi yaparak değerlendirebilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR:

Süt alerjisi ve laktoz intoleransı arasındaki fark nedir ?

İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürü

Bu yazı 1827 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM