Tüylenme tedavisi

Tüylenme tedavisi ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Tüylenme tedavisi için Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu nane bitkisini öneriyor. Hormon bozukluğu kaynaklı aşırı tüylenme için bitkisel çözüm ise testere dişli aslan pençesi kürünü uygulamaktan geçiyor.

Kadınlarda tüylenme için öğle yemeğinden önce ve akşam yemeğinden önce (15-20 dakika önce) 1 tutam taze nane yenir. Tüylenmenin hormonal olduğu tespit edilmişse, hormonal dengenin sağlanması için testere dişli aslan pençesi kürü uygulanır.

Testere dişli aslan pençesi kürü:

1 bardak su kaynatılır ve bir tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi atılarak 6 dakika kısık ateşte kaynatılır. Süzülerek öğle yemeğinden iki saat sonra ve akşam yemeğinden iki saat sonra olmak üzere günde iki defa uygulanır.

Bu kür hormon bozukluğundan kaynaklı tüylenme şikayetleri için uygulanır. Genetik kaynaklı tüylenme şikayetleri için uygun değildir.

Yüzde tüylenme nasıl geçer

Tıp dilinde aşırı tüylenme “Hirsutizm” olarak adlandırılır. Normalde hem kadınlarda hem de erkeklerde vücudun neredeyse her yerinde çeşitli işlevleri olan tüyler vardır. Kadınlarda da yüz bölgesinde “şeftali tüyü” denilen ince tüylerin bulunması normaldir.

Hormon düzeylerindeki anormal değişme, özellikle östrojen seviyesindeki anormallik veya kadınlarda az miktarda bulunan erkeklik hormonlarının normalden fazla salgılanması aşırı tüylenme sorunlarına yol açabilir.

Kadınlarda aşırı tüylenme sorunlarının bitkisel çözümü nanedir. Nane taze olarak tüketilebileceği gibi nane çayı yapılarak da tüketilebilir.

Bu konuda diğer bir çare ise limon suyu ve bal ile yapılan maskedir. Bu maske tüylerin rengini açmada ve yumuşatmada etkili olacaktır.

Yüzdeki tüyleri azaltmak için zerdeçal ile yapılan maskelerden de yararlanabilirsiniz. Bu konuda en fazla bilinen bir tanesi zerdeçal ile kepekli un karışımı ile hazırlanan maskedir. Maskenin hazırlanması için bir çorba kaşığı zerdeçal, bir çorba kaşığı ve biraz da susam yağı karıştırılır. Hamur haline getirip yüze uygulanır. 30 dakika yüzde beklettikten sonra durulanır.

Bu yazı 1499 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM