Yorgunluk için incir havuç kürü tarifi

vücut kırgınlığına ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu sebebi bilinmeyen yorgunluk şikayetleri için havuç ve incir ile yapılan kürü tavsiye etmektedir.

Yorgunluk için bitkisel kür

Kür için 2 adet taze büyük havuç ve 10 adet kuru incir kullanılır. Havuçların gevrekliğini kaybetmemiş olması gerekir. Bunu havucu hafifçe bükerek anlayabilirsiniz.

Bir kaba yarım litre su konur ve kaynayınca birkaç parçaya bölünen havuçlar eklenir. 15-20 dakika hararetli olmayan ateşte kaynatılır.

Diğer bir kapta da incir kaynatılır. Bunun için kaba yarım litre su koyup kaynatılır. Su kaynamaya başlayınca ortadan ikiye bölünen incirler eklenir ve 20 dakika kaynatılır.

Daha sonra her iki kaptaki sular süzülür ve tek bir kapta toplanır. Buzdolabında muhafaza edilir.

İncir ve havuç kürü ne zaman içilmeli

İncir havuç kürü kahvaltıdan 15 dakikadan önce bir bardak şeklinde 20 gün boyunca her gün uygulanır. 20 gün bitince bir hafta ara verip yeniden 20 gün uygulanır.

Mental yorgunluk nedir

Bazı durumlarda sürekli halsiz hissetmenin, kolay yorulmanın sebebi yeme-içme veya fiziksel aktivite kaynaklı olmayıp mental yorgunluk kaynaklıdır.

Mental yorgunluk düşünce yoğunluğu nedeniyle fikir üretkenliğine girilmesi, zihnin bulanması, sağlıklı ve kesin karar almanın zorlaşmasıdır. Kısacası kafa yorgunluğudur.

Mental yorgunluk bedensel yorgunluğa neden olur. Bulanık bir zihinle doğru ve kesin kararlar vermekte zorlanan beyin vücudu yavaşlatmak için yorgunluk sinyalleri gönderir. Böylece yanlış uygulamalar veya kazayla sonuçlanacak eylemler durdurulur. Yani mental yorgunluk bir nevi el frenidir. Çözümü ise bir süre zihni meşgul eden işlerden el etek çekmek, aynı anda çok şeyle uğraşmak yerine meselelerin üzerine teker teker gitmek veya tatile çıkmaktır.

İLGİLİ YAZILAR:

Tiroid bezinin az çalışması bitkisel tedavi

Kansızlığa karşı kür

Yorgunluk için incir havuç kürü tarifi

Karaciğer yağlanması için maydanoz limon kürü

Bu yazı 1976 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM