İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Bartholin kisti bitkisel tedavi
20 Temmuz 2017
admin

Bartholin kisti bitkisel tedavi

Bartholin kisti bitkisel tedavi için Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu beyaz dut kurusu kürü ve karabaş-melisa kürü uygulanmasını tavsiye etmektedir. Bartholin kisti bayanlarda...

Bartholin kisti bitkisel tedavi için Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu beyaz dut kurusu kürü ve karabaş-melisa kürü uygulanmasını tavsiye etmektedir.

Bartholin kisti bayanlarda genital bölgede oluşan bir kisttir. Tedavisi ameliyatladır. Kist ameliyatla alınsa dahi tekrarlama ihtimali bulunmaktadır. Bu hastalığı kesin tedavi eden tıbbi bir ilaç bulunmamaktadır.

Beyaz dut kurusu kürü:

2 su bardağı su kaynatılır ve içine bir yemek kaşığı dolusunca beyaz dut kurusu atılarak 6 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ilıyınca süzülür. Yarısı kahvaltıdan yarım saat önce, diğer yarısı ise akşam yemeğinden yarım saat önce içilir.

Karabaş-melisa kürü:

1 su bardağı su kaynatılır ve kaynayınca birer tatlı kaşığı karabaş ve melisa atılır. 7 dakika kısık ateşte kaynatıp süzülür. Ilık olarak akşam yemeğinden 2 saat evvel içilir. Tatlandırmak için içine başka bir şey atılmaz.

Bartholin kisti nedir ?

Vajina girişinde her iki yanda yaklaşık yarım santimetre büyüklüğünde bartholin bezi bulunmaktadır. Bu bezler ilişki esnasında ağrı oluşmaması için kayganlaştırıcı sıvı üretmekle görevlidir.

Bu bezlerde üretilen sıvı bir kanalla vajinaya gider. Enfeksiyon nedeniyle bu kanal tıkanırsa bezlerde üretilen sıvı birikmeye başlar ve zamanla kist halini alır.

Bartholin kisti ağrı, şişlik ve kızarıklık şeklinde belirti verir. Abse oluşursa ağrılar artar. Antibiyotikler tedavi için yeterli değildir. Kistin içerisindeki sıvının boşaltılması gerekir.

Bunun için genel veya lokal anestesteziden sonra kist açılır ve sıvı boşaltılır. Yeniden tıkanmaması için marsupiyalizasyon yapılır. Marsupiyalizasyon denilen işlem, yeniden Bartholin kisti oluşmaması için kist ağzına dikiş konulmasıdır.

Ancak yine de daha sonra yeniden Bartholin kisti oluşma ihtimali vardır. Eğer birkaç kere bartholin kisti oluşmuş ise bartholin bezlerinin tamamen alınması seçeneği değerlendirilir. Bu bezlerin alınması kuruluğa neden olacağından, ancak başka çare bulunamazsa veya bartholin kisti sürekli tekrarlarsa bu yönteme başvurulur.

İLGİLİ YAZILAR:

Polikistik over sendromu için soğan kürü nasıl yapılır ?

Tiroid hastalarının tüketmemesi gereken besinler

Tüp bebekte bebeğin tutunması için ne yemeli

Tüpleri açmak için brokoli kürü

3 adet yorum var.

  1. Handan dedi ki:

    Ben bu kurleri denedim fayda goremedim malesef 🙁

  2. Aslı dedi ki:

    Bende 30 gündür yapyorum aksatmadan hiç fayda etmedii:((

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©