Karaciğer kistlerine karşı kür

İbrahim Saraçoğlu kürleri
Paylaş
 

Prof. Dr. İbrahim Saracoğlu karaciğer kistleri için kibrit otu kürü uygulanmasını tavsiye etmektedir.
Kibrit otu kürü yapılışı:

Kaynayan bir bardak suyun içerisine bir tutam kibrit otu atıp kısık ateşte 5 dakika bekletilir. Süzülür ve ılıyınca akşam yemeğinden 2-3 saat sonra içilir. Bu kür her gün taze olarak hazırlanmalı ve küre 1 ay devam edilmelidir. Küre tatlandırmak için bal veya şeker katılmaz.
Bu küre ilave olarak günde bir defa çörekotu yağı 1 yemek kaşığı aç karnına yenir. Karaciğer kisti sorunu olanlar keten tohumu yağı ve keçiboynuzu pekmezi de tüketebilirler.

Karaciğer kistleri hakkında genel bilgiler

Karaciğer kistleri hepatit kist olarak da adlandırılır. Bunlar karaciğerdeki sıvı dolu keseciklerdir. Maalesef herhangi bir şikayete neden olmazlar, bu nedenle de erken evrede tespit edilmeleri zordur. Genellikle karaciğer kistleri tesadüfen başka bir hastalığın teşhisi için MR çekilince ortaya çıkar.

Karaciğer kisti neden olur ?

Bazı kişilerde karaciğer kistleri doğuştan gelir ve zamanla gelişir. Safra sıvısı gibi bir sıvıyla dolu olan bu kistlerin büyüklüğü 3 santimetreden azdır.
Ekinokokkozis adı verilen bir tür bağırsak solucanı da kistlere sebep olur. Bu solucan evcil hayvanlardan insanlara geçmektedir.
Kistadenom adı verilen iyi huylu karaciğer tümörleri de karaciğer kisti olarak adlandırılır.
Bu kist türlerinden sadece Ekinokokkozis türü parazitin yol açtığı kistlerde ilk ve orta evrede şikayetler görülür. Diğer kist türlerinde şikayetlerin görülmesi için kistin iyice büyümesi gerekir. Bu takdirde ağrı, şişkinlik şikayetleri olabilir veya kist genişleyip patlayabilir.
Ekinokokkozis kaynaklı karaciğer kistlerinde deride kaşıntı, kanlı balgam ve yüksek ateş gibi şikayetler görülür.
Karaciğerde oluşan kistlerin bir çoğu tedavi edilmeden kendiliğinden kaybolur. Eğer kendiliğinden kaybolmadıysa ameliyatla almak gerekir.

Bu yazı 970 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
ilaç rehberi