İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Kolesterol bitkisel tedavi
3 Ekim 2017
admin

Kolesterol bitkisel tedavi

Kolesterol insan hayatı için vazgeçilmedir. Kolesterol seviyesi düşerse cilt kuruluğu olur, cilde yumuşaklık veren madde kolesteroldür. Kadınlık hormonları ve erkeklik...

Kolesterol insan hayatı için vazgeçilmedir. Kolesterol seviyesi düşerse cilt kuruluğu olur, cilde yumuşaklık veren madde kolesteroldür. Kadınlık hormonları ve erkeklik hormonunun temeli kolesteroldür. Kolesterol biterse hepsi biter. Sağlıklı yaşam için kolesterolün bitirilmesi değil, metabolizmanın iyi çalışması gerekir.

Kolesterol hastalarının kolesterol seviyeleri yüksektir. (400-500 veya daha yüksektir) Buna hiper kolestremi denir. Yüksek kolesterol seviyesi damarların içinin yağ bağladığı anlamı taşır. Buna bağlı damarlar tıkanır, kalp zorlanır. Pıhtı atma riski oluşur.

Merdivenlerden çıkarken kalbinize ağrı saplanıyorsa doktora görünmelisiniz.

Bazen düşük kolesterollü beslenme tavsiyesi verenlere rastlamaktayız. Hiper kolestremi hastası olmayanların tedbiren düşük kolesterollü beslenmesi gerekmez.

Bazı insanlar kolesterol seviyesi yüksek olduğu için ziyafetlere gitmeden önce kolesterol ilacı içmektedirler. Bu yanlış bir uygulamadır.

Kolesterolün yüzde yetmiş beşi karaciğer tarafından üretilir. Yüzde yirmi beşini ise dışardan almak gerekir. Kendinize ziyafet çektiğinizde, yağlı yiyecekler yediğinizde besinlerle aldığınız kolesterol kana karışacaktır. Yani ilacın yağlı beslenmeye bir faydası olmayacaktır.

Kolesterol ilacının işlevi karaciğerin kolesterol üretmesini baskılamaktır. Kolesterol için statin grubu ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar yanlış kullanımlarda tehlikelidir. Bu nedenle doktor tavsiyesine uygun olarak kullanılmalıdır.

Bitkiden alınan siteroller (fitesiterol) çok sağlıklıdır. Bunlar kolesterolü kendisine bağlayarak kana geçmesine engel olur. Lifli gıdalar kolesterolü kendine bağlayıp bağırsaklardan atarlar. Bu nedenle kolesterol hastalarının lifli gıdalarla beslenmesi gerekir.

En etkili fitesiterollerden birisi yeşil mercimektir. Bu besin aynı zamanda protein açısından zengindir. Ispanakta da bol miktarda protein bulunur. Eğer ıspanak ve mercimek ile yemek hazırlarsanız tam bir bitkisel protein bombası elde etmiş olursunuz.

Kolesterol hastaları eğer mide sorunları yaşamıyorlar ise sabahları kalkınca her gün yarım bardak suya yarım limon sıkıp içmelidirler. Bu bağırsaklarınızın gazını boşaltır, kanınızı sulandırır, kalbinizi rahatlatır.

Kolesterol için yeşil mercimek kürü hazırlanışı

Bir su bardağı yeşil mercimek 15 dakika haşlanır. Suyu süzülür. Bir baş kuru soğan ince ince doğranır ve haşlanan mercimeklerle beraber biraz kavurulur. Üzerine 5 su bardağı sıcak su eklenir. Bu şekilde biraz pişirilir.

Tarife göre hazırlanan çorba haftada üç kere hazırlanmalı ve aç karnına tüketilmelidir. Çorbaya biraz da kuru nane eklenir. Buna ilave olarak bir ay boyunca her gün akşam yemeklerinden 1 saat sonra soğuk pres üzüm çekirdeği yağı kullanılır.

Kolesterolden daha tehlikelisi trigliserittir. Trigiliserit için kırmızı turp (dışı kırmızı içi beyaz turp)tüketilmesi gerekir. Turpu rendeleyip salatalara ekleyebilirsiniz.
Kırmızı turp hem trigiliserite hem de kolestrol düşürmeye iyi gelmektedir.

İLGİLİ YAZILAR:

Kolesterol nasıl düşürülür ?

Kolesterol bitkisel tedavi

Kolesterolü düşüren besinler

5 adet yorum var.

 1. FatmaÖzdoğan dedi ki:

  Babam diyabet ve kolesterol hastası.Yaşı 60.Aniden görme kaybı oluştu.Gözde kanlanma oldu ve gözün arkasında kan pıhtılaşması olmuş.Ne önerirsiniz?

 2. Ayşe ataoğlu dedi ki:

  Sayin hocam Ben lupus hastasiyïm bana nasïl yardımcı olabilirsiniz nasıl bir tedavi tasfiye õnerirsiniz saygïlar

 3. Cezminur Bulut dedi ki:

  Merhaba hocam 58yaşında bayanım kolostrol 249 dr um irsi oldunu söyledi Ator verdi.6aydur kullanıyorum ama icim rahat diil görüşünüze cok ihtiyacım var .n yapmam lazım. Tşk ediyorum

 4. AYHAN aytekin dedi ki:

  Gelinimin üç yomurtacığı mevcut bunlarda çürük deniliyor yani tüp bebekte trensfer bile yapılamıyor tedevisi yapılırmış selam ve saygılarımla

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©