Gül hastalığı bitkisel tedavi

gül hastalığı
Paylaş
 

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu gül hastalığı bitkisel tedavisi için süpürge tohumu, süpürge otu ve melisa kürlerini tavsiye etmektedir. İlk uygulanacak kür süpürge tohumu kürüdür.

Süpürge tohumu kürü hazırlanışı:

Bir tatlı kaşığı süpürge havanda ezildikten sonra birkaç yudum su ile birlikte yutulur. Bu kürün hazırlanmasında kaynatma, karıştırma uygulaması yoktur. Tohumlar faydalı maddeleri vücutta emilebilsin diye havanda iyice ezilir ve ağıza atılır, yutabilmek için arkasından biraz su içilir.
Süpürge tohumu kürü öğleden önce ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanır.

Süpürge tohumu kür ile birlikte bir de melisa çayı kürü uygulanır. Öğleden sonra saat 15:00 civarlarında bir tutam melisa otu kaynamakta olan bir bardaklık suya atılır ve birkaç dakika kaynatılır. İçilebilecek kadar ılıyınca da içilir. Akşam yatmadan önce yeniden melisa çayı hazırlanır ve içilir.

Gül hastalığı bitkisel tedavisi için bu kürler bir ay boyunca her gün uygulanır. Bir ay dolunca da süpürge otu kürü uygulanır.

Gül hastalığı nedir

Gençlik ve orta taş dönemlerinde mevsim geçişleri veya stresin tetiklemesiyle ortaya çıkan gül hastalığı bulaşıcı olmayan bir cilt hastalığıdır.

Meydana getirdiği kızarıklıkların görüntüsü çok yakından bakılırsa güle benzer. Gül hastalığına mantar veya bakteriler değil vücudun savunma sisteminin zayıflamasını fırsat bilen herpes türü virüslerin yol açtığı sanılmaktadır.

Gül hastalığına bağlı deri döküntüleri genellikle yüz ve boyun çevresinde görülür. Eğer bu kızarık lekeler kaşınırsa durum daha da kötüleşebilir. Güneş ışığı bu hastalığa fayda etmektedir. Bu nedenle hastaların güneşe çıkmaları tavsiye edilir.

Eğer gül hastalığına bağlı lekeler çok fazla değilse, kaşıntı yapmıyorsa bitkisel tedavi ile geçebilir. Lekeler kaşıntı yapacak derece büyükseler ilaç tedavisi gerekir.

Bu yazı 140 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM