İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Konuşma bozukluğuna ne iyi gelir
6 Ocak 2018
admin

Konuşma bozukluğuna ne iyi gelir

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu konuşma bozukluğu olan çocuklara katkılı kimyasal gıdalar verilmemesini ve B6 vitamini verilmesini tavsiye etti. Eczanelerde tek başına...

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu konuşma bozukluğu olan çocuklara katkılı kimyasal gıdalar verilmemesini ve B6 vitamini verilmesini tavsiye etti.

Eczanelerde tek başına B6 vitamini yok ise B1 ve B2 vitamini ile birlikte satılanlardan da kullanılabilir. B6 vitamini en yüksek olan vitamin tercih edilmelidir. Günde bir tane alınsa yeterlidir. En az bir ay kullanılmalıdır.

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur

B6 vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunan bir vitamindir. Suda eriyen bir bileşiktir. Yani B6 vitamini içeren bir gıda ile yemek yaptığınızda vitamini yemeğin suyuna geçer.

Karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye çevrilmesinde pay sahibi olan alyuvar ve akyuvar üretiminde, hormonların üretiminde ve hemoglobin üretiminde rol oynadığı için çocukların sağlıklı şekilde büyümeleri için ihmal edilmemesi gereken bir vitamindir.

B6 vitamini sinirleri ve bağışıklık sistemini de güçlendirir. Gelişme geriliği olan çocuklara B6 vitamini içeren besinler verilmelidir. Bir kişinin B6 ihtiyacı yaklaşık 2 mg dır. Bu vitamin vücutta depolanmadığı için hergün alınmalıdır.

B6 vitamini açısından zengin olan besinler şunlardır:

Tavuk ve balık eti, yumurta, süt, havuç, kuruyemişler, muz, hububat ürünleri ve patateste B6 vitamini bulunmaktadır. B6 vitamini almak için bu besinlerden fazla almaya gerek yoktur. Dengeli beslenmek ve yukarıda sayılan besinleri ölçülü şekilde tüketmek yeterli olur. Kararında alınan B6 vitamini yararlı iken çok fazla alınması sinirlerin aşırı uyarılmasına yol açar. Yani gereğinden fazla B6 vitamini alınmamalıdır.

İLGİLİ YAZILAR:

Kekemelik bitkisel tedavi

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©