İbrahim Saraçoğlu Kürleri
Omurilik ameliyatı sonrası his kaybı ve ayaklarda üşüme
31 Ekim 2017
admin

Omurilik ameliyatı sonrası his kaybı ve ayaklarda üşüme

Omurilik ameliyatı sonrası unutkanlık, uyuşma, denge kaybı, his kaybı ve ayaklarda üşüme yaşayan bir hastaya Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tavsiyelerde...

Omurilik ameliyatı sonrası unutkanlık, uyuşma, denge kaybı, his kaybı ve ayaklarda üşüme yaşayan bir hastaya Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tavsiyelerde bulundu.

Uyuşma sıkıntılarının giderilmesi için kiraz sapı ısırgan kürü uygulanması gerekiyor.25-30 adet kurutulmuş kiraz sapı ve bir tutam ısırgan 5-6 dakika beraber kaynatılmalıdır. Ilıdıktan sonra süzülerek suyu içilir.

ısırgan kürü

Ayaklarda üşüme için siyah hardal tohumu tüketilmelidir. Kiraz sapı ısırgan kürü içildikten 3 saat sonra bir çay kaşığı siyah hardal tohumu tüketilir.

Unutkanlık sorunları için taze sıkılmış havuç suyu iyi gelmektedir. Akşam yatmadan önce 1 bardak havuç suyu içilir.

havuç suyu kürü

Omurilik ameliyatından sonra yapılması gerekenler

Ameliyat sonrası kolay toparlanma ve kasların güçlenmesi için omurgaya fazla yük bindirmeyen bir spor türü olan yüzme çok faydalı olacaktır. Yüzme imkanı bulamayanlar bisiklet sürebilir. Bunun da alternatifi rampası olmayan meyilsiz yolda kısa yürüyüşler yapmaktadır. Bu sayede kaslar güçlenir ve omurgaya binen yük azalır.

Su ve meyve tüketimi artırılmalı, sigaradan uzak durulmalıdır. Kemik suyu hazırlayarak bunu yemeklerde kullanabilirsiniz. Bu hızlı toparlanmanızı sağlayacaktır.

Egzersizlere ameliyattan bir hafta sonra başlayabilirsiniz. İlk hafta hafif egzersizler yapılmalı, daha sonraki haftalar ise tempo biraz daha artırılmalıdır.

Sandalyede dik oturmaya çalışılmalı, yatılacak yatak yaylı ve sert olmalıdır. Eğilme ve bükülme hareketleri hasta için zor olacağından oturmalı tuvalet tercih edilmelidir.

Ameliyattan bir buçuk ay sonra hasta araba kullanmaya başlayabilir.

Sorun Cevaplayalım

Tüm Hakları Saklıdır ©