Zatürreye karşı kür

zatürre bitkisel tedavi
Paylaş
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu zatürreye karşı kekik ve karabaş otu kürü kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Kekik kürü yapılışı:

Bir su bardağı kaynayan suyun içerisine bir tutam kekik atılır. 5 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra süzülür. Ilıdıktan sonra sabah kahvaltısından 2 saat sonra içilir. Her seferinde taze hazırlanmalıdır.

Karabaş otu kürü yapılışı:

Bir su bardağı klorsuz su kaynatılır ve bir tutam karabaş otu eklendikten sonra üzeri kapalı olarak kısık ateşte 7 dakika kaynatılır. Ilıyınca süzülür ve akşam yemeklerinden 2 saat sonra içilir.

Kürler içildikten sonra su dışında bir şey yiyip içmemek gerekir. On gün boyunca bu kürler uygulandıktan sonra bir hafta ara verip yeniden bir on gün daha uygulanır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu zatürre hastalığı için ayrıca zahter bitkisini ve kestane balını da tavsiye etmektedir. Sabah kahvaltısından 1 saat sonra 1 tatlı kaşığı tepeleme kestane balı yenilmelidir.

Zatürre hakkında genel bilgiler

Tıbbi ismi “Pnömoni” olan zatürre ölüme neden olan hastalıklar arasında 5. Sıradadır. Bu hastalığa yakalanan her 20 kişiden biri hayatını kaybetmektedir. Bu hastalık bazı parazitlerin, bakterilerin veya virüslerin akciğere yerleşmesiyle meydana gelir.

Akciğerde alveol denilen ve oksijen-karbondioksit değişimini sağlayan hava kesecikleri bulunur. Virüsler veya bakteriler alveollere yerleşip iltihap yaptığında zatürre hastalığı meydana gelir.

Zatürrenin üç tipi bulunmaktadır. En yaygın olanı virüsler nedeniyle oluşan zatürredir. Zatürrenin diğer iki çeşidi, tedavisi daha zor olan lober zatürresi ve önceki akciğer hastalıklarının yeterince tedavi edilmemesi sonucu oluşan bronköpnomonidir.

Zatürreden korunmak için pnömokok aşısı yaptırılır. Bu aşı bağışıklık sistemi zayıf kişilerin yaptırması gereken aşılardandır.

Daha önceden şiddetli akciğer hastalığı geçirmiş kişilere, 65 yaş üzeri kişilere ve böbrek hastalarına bu aşıyı yaptrmaları tavsiye edilir.

Zatürre bulaşıcı bir hastalıktır. Hava, su ve yiyecekler yoluyla bulaşabilir. Soğuk su içmek boğazdaki bakteri florasını bozduğundan bulaşıcılığı artırmaktadır.

Zatürre belirtileri şiddetli grip gibidir. Yüksek ateş ve üşüme-titreme görülür. Öksürük, nefes alırken ağrı duyma gibi şikayetlere neden olur.

Bol su içmek ve istirahat etmek hastalığın tedavisini kolaylaştırır.

Bu yazı 675 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM