Astıma iyi gelen bitki çayları

Paylaş
 

Astım hastaları tıbbi tedaviye destek olarak şifalı bitki çaylarını kullanabilir. Astım hastalarının beslenme düzeni ve yaşam tarzı da bu hastalığı atlatmada etkili olacaktır.

Çocuklarda alerji ve alerjik astım her yıl daha sık görülmektedir. Çocukların alerjiye karşı direnç kazanması ve astım şikayetlerini hafif geçirmeleri için onlara doğal keçiboynuzu pekmezi yedirilmelidir. Çocuklara günlük düzenli olarak sabah ve akşam öğünlerden önce aç karnına birer tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi yedirmek yeterli olacak, ayrıca tıbbi tedaviye yardımcı olacaktır.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu astım hastalığı için sinirli ot çayını tavsiye etmektedir.

Sinirli ot çayı nasıl yapılır ?

Sinirli ot çayı hazırlamak için öncelikle aktarlardan doğru bitkiyi bulabilmek gerekir. Aktarlarda sinirli ot ile aynı familyaya ait benzer otlar da satılabilmektedir. Bu yüzden hem aktarınız hem de sizin bu konuda deneyimli olması gerekir. Ayrıca sinirli otun o senenin mahsulü olması gerekir. Bir seneden fazla bekleyen otun faydası azalmakta veya hiç kalmamaktadır.

Sinirli ot çayı yapmak için önce bir bardak klorsuz su (hazır su) üzeri kapatılabilen bir kaba konur ve ocağın altı yakılarak kaynatılır. Kaynayınca ocağın altı kısılır ve bir tutam sinirli ot eklenir. Kabın kapağı kapatılıp kısık ateşte 5 dakika kaynatılır.

Elde edilen su kahvaltıdan 1 saat sonra içilir. Her gün hazırlanır ve içilir. 1 ay devam edilir. 1 hafta ara verip yeniden 1 ay uygulanır.

Astım hastalarının uygulayacağı diğer bir kür ise yaban kekiği kürüdür. Hazırlanması sinirli ot çayının yapılışı gibidir. Akşam yemeğinden sonra bir bardak kaynayan suya bir tutam yaban kekiği eklenir ve 5 dakika kaynatılır. Elde edilen su akşam yemeğinden 2 saat sonra içilir.

Yaban kekiği çayının rengi kiremit kırmızısıdır.Normal kekik çayının rengi farklı olur.

Alerji için kür

Genellikle astım hastalarının alerji sorunları da olmaktadır. Alerjik astım veya değişik alerji sorunları olan kişiler günde bir defa bir bardak ısırgan çayı içmelidirler. Bir bardak su kaynatılır ve içine bir tutam kurutulmuş ısırgan atılır. Ilıyınca suyu süzülür ve içilir.

Astımı tetikleyen nedenler

Astım alveollerin kasılması ve daralması neticesinde gelişmektedir. Bunu tetikleyen kimyasal maddeler vardır. Tüketilen gıdaların içerisindeki katkı maddeleri astımı tetikleyebilir. Yapay tatlandırıcılar da astımı tetiklemektedir.

İnsanlar biraz sinirlense, üzülse astım nöbeti gelebilir. Kişinin negatif duyguları ve stres astımı tetikleyebilir.

Kirli hava da astım nedenlerindendir.

Astım için bitki çayları nasıl uygulanır ?

  • Sabah aç karnına bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi yenir.
  • Kahvaltıdan sonra bir bardak sinirli ot çayı içilir.
  • Öğle yemeğinden bir saat sonra bir bardak ısırgan çayı içilir.
  • Akşam yemeğinden önce bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi yenir.
  • Akşam yemeğinden 2 saat sonra bir bardak yaban kekiği çayı içilir.
  • Çayların miktarı, çocuklarda çay bardağı, yetişkinlerde 1 su bardağı şeklindedir.

Bu şekilde 2-3 ay uygulanınca etkisini gösterecektir.

 

İLGİLİ YAZILAR:

Alerjik astım bitkisel tedavi

Astıma iyi gelen şifalı bitkiler

Akciğerleri temizlemek için keçiboynuzu kürü

 Kekik çayı nasıl yapılır

Alerjik rinit ve saman nezlesi için üzerlik tohumu kürü

 

Bu yazı 1035 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM