Şeker hastalarında ayak yaraları bitkisel tedavi

ibrahim saraçoğlu
Paylaş
 

Şeker hastalarında ayak yaraları bitkisel tedavi ile daha hızlı iyileşiyor. Şeker hastalarının yaraları nasıl iyileşir merak edenler için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tavsiyeler verdi.

Şeker hastalarında oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesi için beyaz dut yaprağı ile hazırlanan kür ile pansuman yapılmalıdır.

Uygulama:

Kaynayan 1 su bardağı suya taze beyaz dut yapraklarından 5-6 adet atıp 2 dakika kaynatılır. Ilıyınca suyuna batırılan pamukla yaranın üzerine hafta 2-3 kez pansuman yapılır. Uygulama sadece dıştan yapılmalıdır. Her seferinde taze hazırlanmalıdır.

Dut yaprağı içerisinde 2 tane glikozit vardır. Dut yaprağı doğal antibiyotiktir, enfeksiyona da iyi gelir. Sadece beyaz dut yaprağının böyle bir özelliği vardır. Kür için dut yaprağının olgunlaşmışlarından olanı seçilmelidir.Dut yaprağı bulamayanlar karabaş çayı ile pansuman yapabilirler.

Karabaş çayı uygulanışı:

7-8 adet karabaş başağı yarım bardaktan biraz fazla suda 5 dakika kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzülür. Gün içinde pansuman yapılır.

Şeker hastalarının yaraları neden iyileşmez

Şeker hastalığı damarlara ve sinirlere zarar veren bir hastalıktır. Sinirler zarar gördüğü için dokularda hissizleşme görülür.

Dokuda bir yara oluştuğunda ve kişi bunun ağrısını hissetmediğinde (veya yeterli derecede hissetmediğinde) vücut bunu tedavi etmek için bir çaba göstermeyecektir.

Örneğin ayak tırnağını keserken hafifçe bir yara oluştuğunda vücut bu yarayı kapatmak için hiçbir çaba harcamaz. Çünkü kişide kılcal sinirler zarar görmüş ve yaranın verdiği acı beyin tarafından algılanmamaktadır.

Şeker hastalarının genellikle ayak ve bacak bölgesinde oluşur. Bu hastalık damarlarda hasar meydana getirdiği için kılcal damarlar zamanla tıkanır. İyileşme durumu da çok zor olduğu için ihmal edilen yaralar kangrene dönüşür.

İLGİLİ YAZILAR:

Şeker hastalığına bitkisel çözüm

Diyabet için meşe palamutu kürü yapılışı

Şeker hastalığı için lahana kürü

Şeker hastalığı tedavisi

Kilolu şeker hastalarında diz ağrılarına iyi gelen bitki çayı

Bu yazı 2389 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM