Prostat kanseri bitkisel tedavi

brokoli kürü nasıl yapılır
Paylaş
 

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu prostat kanseri bitkisel tedavi için brokoli kürünü önermektedir.

Brokoli kürü nasıl yapılır

Yarım litre su (yaklaşık 2-2,5 su bardağı miktarınca) kaynatıldıktan sonra içine 200-250 gram brokoli atılır. 5 dakika kaynattıktan sonra ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra süzülür.

Elde edilen kür 3 parçaya ayırılır ve sabah-öğle-akşam aç karnına içilir. İçtikten sonra 20 dakika boyunca başka bir şey yenilmez. 7 gün uygulandıktan sonra 3 gün ara verilir. Daha sonra 7 gün daha uygulanır.

2 kere 7 gün brokoli kürü uygulandıktan üç gün sonra ikinci bitkisel küre geçilir. İkinci kür yakı otu ile yapılır.

Yakı otu kürü nasıl yapılır

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suyun içerisine 1 tatlı kaşığı yakı otu atıp iki dakika demlenir. Demlendikten sonra süzülür ve akşam yemeklerinden iki saat sonra içilir. Bir ay boyunca kullanılır.

Toplam PSA değeri 5-6 gibi yüksek seviyelere çıkan kişiler endişe etmemelidirler. O değer ölçürlürken bir de free PSA denilen serbest PSA değeri ölçülmektedir. Serbest PSA değeri toplam PSA değerine bölünür. Oran 0,15 in altında çıkıyorsa tehlikelidir.0,15 in üzerinde çıkıyorsa iyi huylu anlamı taşır.

Prostat kanseri teşhisi nasıl yapılır ?

Prostat kanseri teşhisi için toplam psa değerine bakılır. Bu prostatın ürettiği spesifik antijendir. Bunun normal değeri 0-4 arasındadır. Yaşa bağlı olarak 45-50 yaşından sonra 4’ün üzerine yavaş yavaş yükselebilir.

PSA değerlerinin yaşlanmaya bağlı olarak zaman içinde yavaş yavaş yükselmesi normaldir. Fakat ani bir yükseliş var ise, 7-8 veya 15-16 seviyelerine çıkmış ise prostat kanseri şüphesi bulunur.

Bununla birlikte PSA değerlerindeki ani yükseliş prostat kanserinin varlığının kesin delili değildir. İyi huylu prostat büyümesi nedeniyle de bu şekilde yükseliş yaşanabilir.

Test yaptırmadan 3-4 öncesinde acı ve baharat yenilmesi kesilmelidir. Ayrıca ağır kaldırmamak gerekir. Ağır kaldırma baskı oluşturduğundan PSA değerlerini yükseltir.

Test yaptırmadan 4 öncesinden itibaren ilişkiye girmemek gerekir. Bisikletin ve motorsikletin selesi baskı yaptığı için bu aktiviteler de yapılmamalıdır.

Kabızlık prostata baskı yaptığı için PSA değerlerini yükseltir. PSA değerlerinin doğru ölçülebilmesi için bunlara dikkat etmek gerekir.

Prostat kanseri teşhisi için bir de TUŞE testi yapılır. Doktor eline eldive takarak makattan girer ve prostatın dış yüzeyini yoklar. Böylece prostatın pürüzlü olup olmadığı ve sertlik derecesinin ne olduğu anlaşılır.

İyi bir ürolog bu parmak muayenesi ile hastanın kanser olup olmadığını yüzde seksen doğrulukla tahmin edebilir. Şüpheli bir durumda biyopsi, yani parça alımı gerekebilir. Biyopsi de yüzde yüz doğru sonuç veremeyebilir.

Genelde prostatın içinden 15-16 parça alınmaktadır. Bazen alınan parçalarda adeno karsinom bulunmamakla beraber prostatta kanser hücresi bulunabilir.

Bu yazı 2866 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM