Yumurta rezervi azlığı için öneriler

Paylaş
 

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu yumurta rezervi az veya yumurtası yeterince gelişemeyen kadınlar için soğan kürünü önermektedir. Soğan kürü yumurtalık için önemlidir. Kist ve miyomları yok eder. Endemetriozis denilen çikolata kisti tedavisinde kullanılır.

Soğan kürü uygulandıktan sonra testere dişli aslan pençesi kürü uygulanır. Bu kür FSH değerlerini düşürür. FSH 15-20 gibi değerlerde olunca tüp bebek tedavisi başarılı olmayacaktır. Tüp bebek tedavisine başlanması için FSH değerlerinin 10’u altına inmesi gerekir.

Önce soğan kürü, daha sonra da testere dişli aslan pençesi kürü uygulanır. Daha sonra da bal kullanılmalıdır.

Bunları uyguladıktan sonra incir ve havuç kürü uygulanmalıdır. İncir ve havuç kürü uygulanması AMH değerlerini yükseltir ve yumurta gelişimini sağlar.

Hamile Kalabilmek için FSH ve AMH değerleri kaç olmalı ?

Hamile kalabilmek için folikül uyarıcı hormon (FSH) değerinin 10’un altında olması gerekir. FSH hormonu yumurtalıktaki folikülleri uyararak büyümesini sağlayan hormondur. Kadında yaş ilerledikçe 35-36 yaşlardan itibaren bu hormonun değerleri yukarı doğru tırmanmaya başlar.

Adet gününün 3. Günde ölçülen FSH değeri çeşitli zamanlarda ölçüldüğünde değişkenlik gösterebilir. Bu durumda en yüksek değeri baz almak gerekir.

FSH hormonunun yükselmesi yumurtalık rezervinin düştüğü manası taşır. Önemli olan yumurtaların kalitesi ve sayısı olduğu için FSH değerlerini daha aşağıya çekmek veya ilaçlarla düşürmek, yumurta rezervini artırmayacaktır. Bu yüzden FSH değerleri yüksek çıkan hasta durum daha da kötüye gitmeden tıbbi tedavi yoluna gitmelidir.

AMH hormonu nedir, normal değeri kaçtır ?

Kadının gebe kalıp kalamayacağını belirlemenin kriterlerinden biri de AMH hormonunun ölçülmesidir.
AMH (anti-müllerian hormon) cinsiyet farklılaşmasını sağlayan bir hormondur. Bebek doğmadan önce yüksek oranda salgılanırsa sadece kadınlarda bulunan rahim, yumurtalık tüpleri ve vajina oluşmaz ve doğacak bebek erkek olur.

Bu hormon kadınlarda da az miktar bulunur ve folikül seçimini düzenler. AMH değerleri olması gerekenden az veya fazla ise gebelik zorlaşır.

AMH değerleri doğurganlık seviyesi iyi bir kadında 2-4 ng/dl arasındadır. Normal yolla hamile kalabilmek için en kötü 1 ng/dl seviyesinin üzerinde olması gerekir.

Bununla birlikte Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu AMH ve FSH değerlerinin birer göstergeden ibaret olduğunu ve sabırla tedaviye devam edilmesini tavsiye etmektedir.

Bu yazı 1175 kere okundu.
 • Site Yorum

11 adet yorum var.

 1. Gorkem dedi ki:

  Merhaba,
  Yaşım 31. Daha önce hiç gebelik yaşamadım. Yaklaşık 1.5 yıldır bebek sahibi olmaya çalışıyoruz fakat başarılı olamadık. Progesteron prolaktin tahlillerim olması gerektiği gibi, rahminde bir sıkıntı yok. Yumurta üretiyorum fakat gebelik elde edilemeyince doktorum AMH istedi. Sonuç 0.28 Yumurta rezervim az. 1 aşılama deneyelim tutmazsa yumurta bitmeden tül bebek dedi. Bu amh sonucu ile aşılama eşya tüp bebeğin tutma şansı varmidir

 2. Hatice ince dedi ki:

  Merhaba
  Yaşım 27 2 yıllık evlayım benim çocuğum olmuyor yumurta rezervim var ne onerırsınız

  • admin dedi ki:

   İncir kürü ve testere dişli aslanpençesi kürü uygulayabilirsiniz. Yaşınız uygun, çocuğum olmuyor demek için erken.

 3. Hatice ince dedi ki:

  Peki nasıl uygulanıyor acaba.

 4. NUR dedi ki:

  Yaşim 25 , daha once hiç gebelik yaşamadim, 2 sene evliyim, Hindistanda bana kisirlik teshisi koydular,
  AMH–0.01
  LH —15.09
  FSH —47.16
  PROLACTIN — 4.11
  GEBELIK SHANSIM VARMIDIR ?

 5. Ayse dedi ki:

  Amh.1.57 fsh 12 e2 20 lh 3 durumum çokmu vahim neler uygulayabilirim yaşim 22

 6. Ayse dedi ki:

  Daha 3 ay önce 1 duşük yaşadım

 7. tuğba dedi ki:

  merhaba,

  yaş 27 1.5 yıldır çocuk istiyoruz.
  amh 0.74
  fsh 15,88
  prolaktin 27,41
  lh 7,56
  gebelik şansı nedir? amh yükseltmek için ne önerirsiniz

 8. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba adet gün sayım azalınca doktora gittim muayenemi yaptı kanama içerde halen var ve sağlıklısın dedi. Ultrasona da bakarız dedi.Ama test yapalım sonuçları görelim dedi. Sonuçlarım AHM=0.44 Prolaktin=24.84 Fsh=10.83 Lh= 8.8 E2= 67.52 çıktı. 35 yaşındayım haliyle bebek düşünüyoruz . Gebelik şansım varmıdır. Önce denememiz mi gerekir yoksa riske atmadan bir doktorlamı devam etsem

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM